Kabulde konuşan Hüriş Federasyonu Başkanı Ahmet Çaluda, federasyon altında örgütlü sekiz sendikanın ülkede çalışma barışının sağlanması için taraf olduğunu kaydederek federasyon altında örgütlü sendikaların içinde bulunduğu sıkıntıları Bakan Sucuoğlu’na aktardı.

Özellikle sağlık konusunda devlet içinde çalışanlara kesilen % 4’lük sağlık sigortasına vurgu yapan ve yeterli hizmet alamadıklarını kaydeden Çaluda, Doğu Akdeniz Üniversitesi Personel Sendikası’nın sıkıntılarının çözüme kavuşturulması için gerekenin yapılmasını arzuladıklarını söyledi.

Af konusunda da, nasıl olsa hükümet değişecek af çıkacak biz yine aftan yararlanacağız havasının hakim olduğunu belirten Çaluda, affın düzenli yatırım yapanlara adaletsizlik yarattığının altını çizdi.

Üçüncü ülkelerden gelen yabancı işçi sayısının artışına dikkat çeken Çaluda, Türkiye’deki çalışma hayatı örnek alınarak taşeron yapılaşmanın önüne geçilmesi konusunda Bakan Sucuoğlu’ndan destek istedi. Çaluda, BRTK Yasası ve Din Görevlileri Yasası ile ilgili sıkıntılarının çözüme kavuşturulması konusunda işbirliğine hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu da , Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde yaşanan sıkıntı ile ilgili Bakanlığa bağlı Sendikalar Mukayyitliği’nin çalışma barışı sağlanması amacıyla taraflarla görüştüğünü; olayın yargıda olduğunu ve yasanın iki maddesinde tadilat yapılması koşuluyla bir çalışma başlatılacağını söyledi.

3. ülkeden gelen insanların çoğu zaman dil bilmemesi ve yaşadığı sosyo kültürel farklılıklar yüzünden kolay kandırıldığını, sezonluk işlerde çalıştırıldığını ve kayıt dışı duruma düştüklerini ifade eden Bakan Sucuoğlu, “Af yanında kapsamlı bir tüzük çalışması yapıyoruz. Kayıtdışılığı en düşük seviyeye getirecek tedbirler üzerinde çalışıyoruz. Geçtiğimiz hafta Bakanlık bürokratlarımız Ankara’daydı. İstihdam alanında Otomasyon Projesi geliştirilmesi ve İş Kur üzerinden ülkemize nitelikli iş gücü getirtilmesi konusunda işbirliği yapılması amacıyla ilerleyen günlerde teknik heyetler bir araya gelerek görüşecek. Ağustosun ikinci haftasından sonra ben de Ankara’da temaslarda bulunacağım.” şeklinde konuştu.

2010’ dan 2018e kadar geçen süreçte, 3. Ülkelerden gelen yabancı işçi sayısının 6 kat arttığını önemle vurgulayan Çalışma Bakanı Sucuoğlu: “Öyle bir duruma doğru gidiyoruz ki artık sağlık ve eğitim sektöründe kendi vatandaşımız gerekli hizmeti alamıyor. Artık bu kadar küçük bir ülkede, bütçesel sıkıntıların olduğu bir ortamda daha kontrollü gidilmesi gerekiyor. Cesur bir şekilde taşın altına elimizi koymamamız lazım yoksa 5-10 yıl sonra çok daha çok sıkıntı ile karşılaşacağız. Tedbir almamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Sucuoğlu, daha önceki aflardan farklı olarak bazı tüzük değişiklikleri ile, yatırımlarını düzenli yapan işverenlere de afla birlikte katkı sağlamak amacında olduklarını sözlerine ekledi.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir